Szkolenia pierwszej pomocy dla rodziców
autor: Medycyna Ratunkowa

Szkolenia pierwszej pomocy:

 

szkolenia pierwszej pomocy

szkolenia pierwszej pomocy

Zajęcia z pierwszej pomocy dostarczają bardzo ważnych informacji na temat tego, jak odpowiednio zająć się dzieckiem w momencie, gdy jego życie jest zagrożone. Powinny z nich skorzystać więc wszystkie osoby, które podejmują się opieki nad małoletnimi. Szkolenia pierwszej pomocy są niezwykle istotne nie tylko dla rodziców, ale również dla nauczycieli i opiekunów w przedszkolu. Jak wiadomo małe dzieci są częściej narażone na wszelkiego rodzaju urazy, które mogą być wynikiem ich nieodpowiedzialnego zachowania. Szkolenia pierwszej pomocy przekazują informacje na temat metod udzielania pomocy zarówno maleńkim dzieciom, jak również tym odrobinie starszym.

Szkolenia pierwszej pomocy – zachowanie spokoju:

 

Nie ulega wątpliwości, że jako pierwsi szkolenia pierwszej pomocy powinni ukończyć rodzice dziecka. To oni spędzają z nim najwięcej czasu i mają możliwość szybkiej pomocy w momencie zagrażającym jego życiu. Szkolenia pierwszej pomocy wskazują rodzicom jak łatwo może dojść do groźnej dla ich potomstwa sytuacji oraz podpowiadają jak sobie z nią poradzić. Ważnym elementem edukacji w czasie uczęszczania na szkolenia pierwszej pomocy jest nauka zachowania spokoju i radzenia sobie ze stresem. Gdy dziecko ulega wypadkowi wielu rodziców zaczyna nadmiernie panikować i zamiast podjąć szybko odpowiednie kroki mające na celu ochronę zdrowia dziecka, nie wiedzą oni w ogóle co ze sobą zrobić. Szkolenia pierwszej pomocy uczą dorosłych między innymi tego jak postępować w przypadku, gdy ich maleńkie potomstwo się zakrztusi. Wiele małych dzieci wkłada do buzi przeróżne przedmioty i nie zawsze rodzice spostrzegą ten fakt. Może to doprowadzić do zakrztuszenia się maleństwa i bez szybkiej reakcji dorosłego dziecko może nawet się udusić. Do zakrztuszeń może również dochodzić podczas zwykłego spożywania posiłku przez niemowlę. Szkolenia pierwszej pomocy określają również jakie działania podjąć, gdy dziecko upadnie z wysokości. By nasza pociecha doznała urazu wcale nie musi upaść z dużej wysokości. Czasami nawet upadek z łóżka może zakończyć się bardzo źle dla maleńkiego dziecka. Zdarzają się nawet sytuacje, gdy dziecko upada rodzicom z rąk i wtedy również może dojść do poważnych urazów. Szkolenia pierwszej pomocy wskazują jak po zajściu tego typu sprawdzić, czy nasza pociecha nie doznała jakiś poważniejszych obrażeń oraz jakie objawy powinny nas skłonić do wezwania pomocy lekarskiej. Inną sytuacją, w której rodzice mogą skorzystać z wiedzy zdobytej w czasie uczęszczania na szkolenia pierwszej pomocy, jest doznanie przez dziecko urazu głowy. Bardzo ważna jest wówczas baczna obserwacja małoletniego i umiejętna ocena konsekwencji danego uszkodzenia ciała. Rodzice podczas szkolenia pierwszej pomocy dowiadują się również jak zachować się w sytuacji, gdy ich potomstwo zostanie poparzone i konieczne będzie wykonanie opatrunków. Ponad to szkolenia pierwszej pomocy wskażą również jak prawidłowo odkazić i opatrzyć powstałe u dziecka  różnego typu i pochodzenia rany.

szkolenia pierwszej pomocy

szkolenia pierwszej pomocy

Bardzo ważną kwestią omawianą podczas szkolenia pierwszej pomocy jest także sposób przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej u dzieci. Jak powszechnie wiadomo w noworodków oraz u starszych dzieci jest ona przeprowadzana w nieco odmienny sposób. Osoba prowadząca szkolenia pierwszej pomocy nie tylko przekaże rodzicom wiedzę w zakresie sposobu wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ale również pomoże w praktycznej nauce wykonywania tej czynności. Ćwiczenia podczas szkolenia pierwszej pomocy są wykonywane na specjalnie stworzonych do tego celu manekinach, które umożliwiają bardzo dokładne zapoznanie się z odpowiednim ułożeniem rąk podczas masażu serca, a także z rytmiką wykonywania uciśnięć. Szkolenia pierwszej pomocy są również bardzo ważne dla rodziców, którzy pragną nauczyć się skutecznego wykonywania sztucznego oddychania u dzieci.

Szkolenia pierwszej pomocy dla zawodowych opiekunów:

 

Szkolenia pierwszej pomocy powinny być również ukończone przez osoby, które opieką nad dziećmi zajmują się zawodowo. Mowa tutaj nie tylko o pracownikach placówek oświatowych czy żłobków, ale również o opiekunkach i nianiach. Każdy z rodziców chciałby mieć pewność, że osoba, której powierza swoje dziecko, ukończyła odpowiednie szkolenia pierwszej pomocy. Dzięki temu nawet w przypadku nieobecności rodziców, małoletni miałaby przy sobie osobę, która będzie w stanie udzielić mu niezbędnej pomocy w razie wypadku. Jak wynika z obserwacji sytuacji w naszym kraju, opiekunki do dzieci, które ukończyły odpowiednie szkolenia pierwszej pomocy, znacznie chętniej są zatrudniane przez rodziców i mogą liczyć na nieco wyższe wynagrodzenie z uwagi na wyższe kwalifikacje.

szkolenia pierwszej pomocy

szkolenia pierwszej pomocy

Zachowanie dzieci jest całkowicie nieprzewidywalne i nie możemy określić, kiedy nasze maleństwo może ulec wypadkowi. Dlatego też tak ważne jest, by przynajmniej jedno z rodziców skorzystało ze szkolenia pierwszej pomocy. Może to uratować nie tylko zdrowie naszej pociechy, ale nawet ocalić jej życie. Dzieci nie potrafią racjonalnie ocenić zagrożeń wynikających ze swojego zachowania, dlatego też bardzo często ulegają różnego rodzaju urazom. Rodzice, którzy ukończyli szkolenia pierwszej pomocy wiedzą jednak jak sobie poradzić z zaistniałymi zagrożeniami i właściwie udzielić swojemu potomstwu pomocy przedmedycznej. Szkolenia pierwszej pomocy przekazują rodzicom szereg ważnych informacji związanych z oceną stanu zdrowia dziecka, które uległo wypadkowi. Po skończeniu tego typu kursu dorośli potrafią rozróżnić typowe objawy różnych urazów występujących u małoletnich. Ponad to szkolenia pierwszej pomocy pomagają w zdobyciu wiedzy na temat wykonywania wszelkiego rodzaju opatrunków nie tylko na rany cięte, szarpane, ale również te powstałe w wyniku oparzeń. Wiedza jaką uzyskują dorośli w czasie uczęszczania na szkolenia pierwszej pomocy może być wykorzystywana nie tylko w czasie ich opieki nad dziećmi, ale także w innych sytuacjach życia codziennego. Dorośli, którzy ukończyli szkolenia pierwszej pomocy są w stanie poradzić sobie w zasadzie z każdym zagrożeniem życia i zdrowia zarówno swoich bliskich, jaki i zupełnie obcych osób.

Comments are closed.